Névadónkról

Néhány szó névadónkról, gróf Széchenyi Istvánról.
Széchenyi

Gróf Széchenyi István életútja
(1791 - 1860)  


A Széchenyi család származási helye a Nógrád vármegyei Alsószécsényke. Soraikból híres fopapok, államférfiak és katonák kerültek ki. Az o érdemeikért kaptak nemességet, majd késobb grófi címet

  A család vagyonának megalapítója György (1592 - 1695). Apja Széchenyi Márton, anyja Bán Sára volt. György a papi pályát választotta. Így testvérének, Lorincnek a gyermekeiben folytatódott a család. Széchenyi Márton halála után az özvegy Gyöngyös városába költözött, György fia itt nott fel, és Lorinc is, aki gyöngyösi lakos maradt. Több gyermeke született itt, de élete végén már Nagyszombatban élt családjával. György kimagasló érdemeket szerzett a papi pályán, püspök volt Pécsett, Veszprémben, Gyorött, késobb kalocsai, majd esztergomi érsek és Magyarország prímása. Gazdag ember lett, birtokot, házat vásárolt testvéreinek is, saját földjeit pedig végrendeletében Lorinc gyermekeire hagyta. Ezek a birtokok az ország több helyén voltak, egy részük az ország nyugati határához közel, mint Sopron megyében Cenk és Horpács, ahol azután az utódok nagy része született és élt.

    Lorinc egyik fia II. György volt; az o dédunokája többek között Széchenyi Ferenc (1754 - 1820), aki Széplakon született. O alapította a Magyar Nemzeti Múzeumot, az o fia Széchenyi István. Gróf Széchenyi Ferenc 1777. augusztus 17-én kötött házasságot gróf Festetich Juliannával. A grófno szintén nagy muveltségu haladó családból származott: testvére, Festetich György alapította a keszthelyi Georgikon.

A házasságából hat gyermek született:

György (1778. Horpács) O még ebben az évben meghalt
Lajos (1781. Horpács)
Franciska (1783. Cenk)
Zsófia (1788. Bécs)
Pál (1789. Bécs)
István (1791. Bécs)

   Gróf Széchenyi István tehát Bécsben született 1791. szeptember 21-én. Gyermekéveit Cenken töltötte. Neveloje 1801-tol Liebenberg János. István gimnáziumi tanulányait otthon, magántanulóként végezte; Liebenberg mellett házitanárként legkiválóbbja a piarista Révai Miklós volt. Vizsgáit a pesti Piarista Gimnáziumban, a soproni Bencés Gimnáziumban és a szombathelyi Líceumban tette le, általában kituno eredménnyel. 1808-ban kapta meg záróbizonyítványát Szombathelyen szintén kituno minosítéssel, és ezzel befejezte középiskolai tanulmányait

   Szülei István vallásos neveltetése mellett nyelvtanulására is nagy gondot fordítottak. Az akkori tudoményos és közéleti nyelv, a latin mellett megtanult németül, franciául, angolul és olaszul. A családban a német volt a társalgási és levelezési nyelv, késobb napjóját is németül vezette.

Gyermek- és tanulóéveinek nagy részét együtt töltötte Pál bátyjával.

    Szintén Pál bátyjával együtt beállt katonának az I. Napóleon francia császár hadai ellen állított nemesi fölkelo sereghez 1809-ben. Legidosebb bátyjuk, Lajos is itt volt a soproni lovasszázad kapitánya. A nemesi felkelés feloszlatása után bátyjai leszereltek, István továbbra is a hadsereg kötelékében maradt. Katonáskodása 1826-ig tartott. Bár a katonai pályán sikerrel szerepelt, több ízben kitüntették, mégis úgy érezte, hogy ez nem eléggé méltó hozzá, egyhangú, üres. Ezért több ízben kért szabadságot és ez ido alatt utazásokat tett.

    1814 júliusában elhatározta, hogy minden élményt, jót-rosszat följegyez. "NAPLÓ"-ját páratlan következetességgel 46 éven át, 1860. április 1-ig állhatatosan vezette.

    Édesapja 1815-ben átadta Istvánnak a cenki uradalmat és kastélyt. Az ifjú földesúr ugyanebben az évben Angliába utazott, megismerkedett több gyárossal és mérnökkel, valamint megalapozta a lótenyésztésre vonatkozó ismereteit. A következo évben már 21 lovat várárolt Angliában, hazahozta oket, és melléjük angol ménesmestert alkalmazott. Ekkor kezdett foglalkozni a lótenyésztéssel. Ebben az évben, 1816-ban foleg Bécsben élt, ritkábban Cenken, de Bécsbol részletes utasításokat küldött a cenki kastély lakályossá tételére.

    Édesanyja születésnapjára, 1817. május 1-re magyar nyelven verset írt ajándékul, amely így kezdodik:

"Ha mindazt, mit szívem érez, tollammal leírhatnám,
Mindazt, mit csak Neked köszön, méltán eloadhatnám,
Boldog volnék"

    1818-19-ben egy évig járta Itáliát és Görögországot, elbuvölve az antik muvészet kincseitol és muveltségét gyarapította irodalmukkal. Közben maga is megkezdte irodalmi tevékenységét: egy bécsi folyóiratban jelent meg cikksorozata a hátaslovak tenyésztésérol.

    1820. december 13-án meghalt édesapja, Széchenyi Ferenc. Ezt követoen a három fiútestvér között felosztották a család birtokait. Már ezt megelozoen "1814-ben Szécsenyi Ferenc három hitbizományt létesített Horpács, Iván és Pölöske székhellyel. Három fia közül a sorshúzás Lajosnak juttatta Horpácsot, Pálnak Ivánt, s Istvánnak Pölöskét. Ugyanakkor Sopron megyei birtokait is felosztotta fiai közt: ...Istvánnak jutott Nagy- és Kiscenk, Fertoboz, Fertohomok, Hegyko és Hidegség. (1873-ban Széchenyi István Béla fia hatóságihozzájárulással a pölöskei ingatlanok helyett a nagycenki uradalmat tette hitbizománnyá, hogy a család sírboltja soha ne kerülhessen idegen kézre.)"

   Széchenyi István 1821-ben ismerkedett meg Wesselényi Miklós báróval. Ez alkalommal erdélyi körutat tett: célja foleg az erdélyi ménesek megtekintése volt. Ki is dolgozta a lóversenyszabályzatot, amelyet Debrecenben nyomtattak ki. Az erdélyi körút befejezéseként báró Wesselényi Miklós vendége Zsibón; barátságuk ekkor mélyült el. Wesselényivel együtt ment újabb tanulmányútjára Párizsba és Londonba, elsosorban lóvásárlás végett. Hazatérve I. Ferenc császártól ismételten kérte a lóverseny engedélyezését az Osztrák Birodalomban.

1824. január 20-án meghalt édesanyja, Festetich Julianna grófno.

    1825 elején újabb franciaországi körutat tesz, onnan érkezett szeptember 12-én a pozsonyi országgyulésre. Mint a grófi család nagykorú, saját földbirtokkal rendelkezo tagja, meghívást kapott a forendeket és az egyházfoket tömöríto felsotábla üléseire. Október 12-én elso alkalommal szólalt fel az alkotmányos sérelmekkel foglalkozó ülésen; beszédét katonaruhában és magyarul mondta el; megtörve ezzel a latinul szólás szokását; nagy felháborodást keltett, de több fiatal mágnás követte példáját.

    November 3.: Felsobüki Nagy Pál, Széchenyi barátja, Sopron megye követe felszólalásában bírálta a forangúakat, hogy nem támogatják a nemzeti nyelv ügyét. Ezt követoen Széchenyi szólalt fel - ismét magyarul -, s a nemzeti szellem és nyelv felvirágoztatására, "egy nemzeti tudományos intézet" alapítására összes birtokainak egyévi jövedelmét ajánlotta fel.

    Ettol kezdve folyamatosan munkálkodott azokon a terveken, amelyeket fontosnak tartott az ország felemelkedése érdekében. Rendszeresen részt vett az országgyulés munkájában, szervezte a pesti kaszinó megalakulását, továbbra is foglalkozott a Tudós Társaság ügyével, elkezdte a szederfáknak a cenki birtokon való meghonosítását, rókavadászatot szervezett itt, megrendezte az elso pozsonyi lóversenyt, szóval elindult a közéleti munkálkodás útján, amely ettol kezdve egész életét jellemzi. Céltudatosan mindig meghatározta magának a legközelebbi teendoket: meg kellett ismernie az országot és népeit, meg kellett tanulnia a jogot és számos gyakorlati tennivaló várta.

1826. február 15-én lemondott tiszti rangjáról.


Terveinek egy része megvalósult:
1827. június 6-15: megkezdodnek az elso pesti lóversenyek
1827. június 10: megindul a Pesti Kaszinó
1827. augusztus 18: a király szentesíti a Magyar Tudós Társaság felállításáról szóló törvényciket
1828. február 22: megjelenik elso könyve, a "LOVAKRUL"
1828. június 6: Lótenyészto Társaság megalapítása. Ez késobb országos "Gazdasági Egyesület"-té vált.

    Ebben az idoszakban Széchenyi kezdeményezte, hogy terjedjen el az udvarias megszólításra azóta is használt "Ön" szó. (Ezt elsoként Révai Miklós használta; Széchenyi tole hallotta.)

    Az 1820-as évek végén többször tartózkodott Cenken, utazgatott, kisebb írások kerültek ki tollából, a cenki birtokon ellenorizte a juhtenyésztést, szederfaültetvényét bovítette, tanulmányozta a magyar jogot; közben Pest város polgára lett a pestiek felkérésére (Pesten lakást bérelt) és nem utolsósorban belekezdett a nagy mube: a "HITEL"-be, amely 1830. január 31-én jelent meg. Ebben támadta a magyar birtokrendszert, az osiséget, amelynél fogva a földbirtokot nem lehetett eladni. Ezért nem volt a birtokosoknak hitelük és így nem tudták beruházásokkal gazdaságukat gyümölcsözobbé tenni. Scéchenyi kívánatosnak tartotta a hitelviszonyok megjavítását az országban. Kitért a jobbágy és a földesúr viszonyára is, felveti a robot és a terményszolgáltatás megszüntetésének kérdését.

    A "HITEL"-nek óriási hatása volt. A haladóbbak, különösen a fiatalabb nemzedék magáévá tette Széchenyi nézeteit. A konzervatívok, az arisztokraták nagy része elfordult Széchenyitol, hiszen az o elveiket támadta meg a könyv. Egyik vezérük gróf Dessewffy József "A Hitel címu munka taglalatja" címmel bírálatot írt a murol.

    1831. július 9-én megjelent Széchenyi "VILÁG" címu muve. Még világosabban kifejezte a nemzeti átalakulás útját és teendoit. A mu részletes címe is ez: "Világ, vagyis felvilágosító töredékek némi hiba s eloítélet eligazítására".

    E két muvével és eszméivel tábort teremtett Széchenyi: a haladók zászlaján az o neve volt felírva, a reformmozgalom az o két írásából vette táplálékát.

    1831. július 12-én Cenkre utazott. Tombolt a kolerajárvány. Itt írta meg és kinyomtatta "Kedves jobbágyaim..." kezdetu röplapját, levelét, amely a kolerajárvány idejére adott hasznos egészségügyi tanácsokat a cenki birtok parasztságának. Sopron vármegye a kolera elleni védekezés céljából kinevezett bizottság tagjává választotta Széchenyit. A nyár folyamán ebben a minoségében energikus tevékenységet fejtett ki.

    Még Cenken belekezdett egy új mu írásába, címe Reformatio, ez kapta késobb a "STADIUM" címet.

    Közben foglalkoztatta a gozhajózás is, már az Al-Duna késobbi szabályozására gondolva. Mozgalmat indított a Pestet és Budát összeköto állandó híd építése érdekében, és a megalakuló budapesti Hídegyesület elnöke lett.

    Pest vármegye megbízásából a magyar nyelv terjesztése ügyében írta meg a "MAGYAR JÁTÉKSZÍNRÜL" címu muvét, amely 1832. április 18-án jelent meg.

    Ezután nyár végén Londonba utazott gróf Andrássy György társaságában; velük volt Andrássy titkára, Tasner Antal is - aki késobb Széchenyi titkára és bizalmas munkatársa lett. Angliában megtekintette a leghíresebb lánchidakat és a birminghami gozmalmot; életében eloször utazott vasúton. Angol hídépíto mérnökökkel tárgyalt a pesti állandó híd felépítésének lehetoségérol, köztük Tierney Clark-kel is.

    1833 júliusában elvállalta az "Al-Duna szabályozása kir. biztosa" posztot, és ennek érdekében beutazta az Al-Dunát.

    1833. október végén sok viszontagság után Lipcsében megjelent a "STADIUM". A kormányzat nem engedte meg hazai kinyomtatását, és lefoglaltatta az országba érkezo példányokat, mivel Széchenyi ebben fejtette ki legrészletesebben reformeszméit. A mu továbbra is tiltott maradt.

    Széchenyi 1833-34-ben igen tevékeny volt; többször végigjárta az al-dunai munkaterületet, Angliában és Párizsban járt a híd és az Al-Duna szabályozása ügyében, a pesti állandó színház és állandó híd megépítésérol is többször tárgyalt, ekkor fogalmazta meg, hogy mindenki számára legyen állandó hídvám. az írást folytatta, "PESTI POR ÉS SÁR" címmel új muvet kezdett el, de nem fejezte be. (Halála után adták ki.) "HUNNIA" címmel elkezdte a Stadium folytatását, azonkívül 1834 augusztusától cikksorozata indult a Társalkodóban: "NÉHÁNY SZÓ A DUNAHAJÓZÁS KÖRÜL" címmel, ez egészen 1838-ig tartott.

    1835. február 20-án Sopron díszpolgárává választották.

    Ez évben volt Wesselényi Miklós hutlenségi pere. Széchenyi, bár ellenezte a köznemességre támaszkodó, az udvarral szembeforduló politikát, több fórumon is védelmébe vette barátját, közbenjárt érdekében.

    1835. jólius 11-én a soproniak levélben keresték meg, hogy segítsen nekik megszerezni egy részvénytársasági alapon muködo gozmalom felállítására az engedélyt. A Soproni Gozmalom Társaság meg is alakul 1836 májusában, fovédnöke Széchenyi lett és a malom még ebben az évben felépült. Az intézmény sajnos rövid életunek bizonyult, de ennek nyomán dolgozta ki Széchenyi a pesti malom tervét.

    1836. február 4-én kötött házasságot régi nagy szerelmével, a megözvegyült Seilern Screscence grófnovel Budán, a krisztinavárosi templomban.

   Házasságukból három gyermek született: 1837. február 3-án Béla, 1839. december 14-én Ödön és 1844. január 15-én Júlia, o azonban már január 31-én meghalt.

    1837-ben sok egyéb munkálkodása mellett mezogazdasági terveit is igyekezett megvalósítani: megalapította a "Magyar Borismerteto Társaságot"; folytatta cenki birtokának megkezdett korszerusítését, bevezette a vetésforgó rendszerét, gondot fordított a takarmánytermesztésre és így a belterjesebbállattenyésztésre is; és megírta a "NÉHÁNY SZÓ A LÓVERSENY KÖRÜL" címu könyvét, amely a következo évben jelent meg.

    Pest városát 1838. március 13-án nagy árvíz sújtotta. Széchenyi családját Cenkre küldte és elsok között szerzett pénzsegélyt a romba dolt városnak.

    1840-ben a Magyar Gazdasági Egyesület selyem- és eperfatenyészto szakosztályának elnöke lett és ugyanekkor részt vett a Pesti Hazai Elso Takarékpénztár Egyesülés megalapításában.

    Kedves terve volt a Tisza szabályozása is, hogy ezáltal 150 négyzetmérföldnyi mocsarat alakíthassanak át termofölddé. Tekintélyével és fáradhatatlan utánajárásával a kormánytól pénzt szerzett ehhez a munkához.

    Ez év július 13-án Sopron megye közgyulésén vett részt Széchenyi, itt elnöke lett a Selyemtenyésztési Társulatnak. Cenken tartotta alakuló ülését a Sopron-vasi Szederegylet ideiglenes választmánya. Ehhez a tevékenységhez kapcsolódott muve: a SELYEMRÜL. Sopron környékének lakosságát is buzdította a szederfaültetésre és a selyemhernyó-tenyésztésre.

    1835-ben Sopron város Széchenyi Istvánt díszpolgárrá választotta. A várossal való kapcsolata egyébként ezután mélyült el. Többet tartózkodott itt, bár Sopronban sem földje, sem háza nem volt, ezeket bátyjai örökölték, például a még most is álló Széchenyi-palotát.

    Sopron megyei tevékenysége kicsiben ugyanaz, mint országos vívmányai. Ezek:
Soproni Kaszinó Egyesület 1843. Ennek Széchenyi is tagja lett. Soproni posta 1845. Sopron és Gyor között rendbe hozatta az utakat, biztonságos sopron-gyori postakocsijáratot hozott létre. 1847: a kormány megbízta a gyori Kis-Duna-Rába-Rábca és Marcal folyók szabályozásával, mert a lakosság sokat szenvedett itt az árvizektol. De ez a terv az 1848-as események miatt nem valósult meg.

    1839-ben a Ferto tón Fertoboz község területén fürdot létesített a balatoni fürdozés mintájára, amely hamarosan közkedvelt lett a soproni polgárok között, de késobb elhanyagolták, tönkrement és meg is szunt a Ferto vizének visszahúzódása miatt.

   Széchenyinek muveiben kifejtett nézetei és azokhoz igazodó gyakorlati munkája nagy elismerést és népszeruséget szereztek itthon és külföldön. Ezért nevezte ot Kossuth Pest vármegye 1840. november 19-i közgyulésén a "legnagyobb magyar"-nak. Széchenyi István világosan látta, hogy honnan erednek az ország bajai, és a legfobb gondot ezek orvoslására fordította. Azonban aggodalommal szemlélt minden olyan lépést, amely a bécsi udvarral való összeütközéshez vezethetett.

    Kossuth Lajos 1841-tol szerkesztette a Pesti Hírlapot, s ezzel nemcsak új korszakot nyitott a magyar hírlapirodalom történetében, hanem rövid ido alatt szellemi vezetoje lett a forradalmi politikai mozgalomnak. O valósította meg Széchenyinek azt a tervét, hogy Pest az ország szellemi központja legyen, mert amint elindította a Pesti Hírlapot, az egész ország innen kapta a politikai tájékoztatást, amelyet Kossuth szelleme hatott át. Ez nyílt nyílt fellépésre késztette Széchenyit Kossuth, illetoleg a radikalizálódás ellen. 1841-ben jelent meg A KELET NÉPE címu muve.

"... Egyenesen megmondom, miben hibáz a Pesti Hírlap szerkesztoje: Egyedül abban, hogy a képzelet ... fegyverével dolgozik és nem hideg számokkat, vagyis ... : a szívhez szól, ahelyett, hogy az észhez szólna ...
... a szívnek országlásában más szerepet nem szabad játszani, mint javaslóit, felbuzdítóit és egyedül a hideg észt illeti a kormányzás ..."

    A Kelet népe nagy vihart kavart, több cikk és röpirat jelent meg részint Kossuth, részint Széchenyi védelmében, valamint a kettojük álláspontját közelíteni kívánó írások, 1841. szeptember 2-án pedig megjelent a Felelet gróf Széchenyi IstvánnakKossuth Lajostól címu munka. Széchenyi a politikai viharokból ismét a gyakorlati teendokhöz menekült. 1844. április 29-én járt utoljára az Al-Dunán. Ez volt kilencedik útja itt. Mivel pénzt nem kapott, a mederszabályozási munkálatokat be kellett szüntetnie.

    Ugyancsak 1842-ben augusztus 24-én helyezték el a Lánchíd alapkövét; az ünnepségen Széchenyi is részt vett. A híd tervezoje William Clark, kivitelezoje Adam Clark volt.

    Széchenyi közben megírta a GARAT címu muvét, amely a Kelet népe folytatásaként ugyancsak elsosorban Kossuth ellen íródott, de nagy lelki küzdelmek után ekkor mégsem adta ki. (9)

    1842. augusztus 31-én részvételével megalakult a Soproni Takarékpénztár Rt.; elsoként Széchenyi jegyzett részvényt.

    1842. november 27-én az Akadémia nagygyulésén o mondta a megnyitó beszédet. Gondolatai nyomtatásban is megjelentek A Magyar Akadémia Körül címmel. Ebben arra figyelmeztetett, hogy nem szerencsés a magyar nyelvet a nemzetiségek körében eroszakosan hivatalossá tenni, mert ennek eros ellenhatása lehet. Gondolatai sajnos nem találtak visszhangra.

   Az adózás és a közteherviselés kérdéseivel foglalkozva cikksorozatot indított Adó címmel, és folytatva Két garas címmel még 25 részt írt az elso héthez. Ez a cikksorozata 1844-ben ADÓ ÉS KÉT GARAS címen összegyujtve is megjelent. Olyan kiváló közgazdasági munka volt, hogy az akkori kor neves szaktekintélye, Fáy András azt mondotta Széchenyirol: "Hiába, mi mindannyian csak szatócsok vagyunk, egyedül o közöttünk a nagy kereskedo."

    1844-ben két röpiratot is írt MAGYARORSZÁG KIVÁLTSÁGOS LAKOSIHOZ címmel, az elsot április 13-án Cenken, a másodikat július 6-án Pesten. E másodikban már konkrétan tíz pontban foglalja össze a tennivalókat. Ebbol a VI. pont így szól: Öt reáltanoda létesítése. Széchenyi tehát az ifjúság nevelésének kérdéseivel is behatóan foglalkozott.

    1845. március 30-án a sopron-bécsújhelyi vasúttársaság közgyulésén elnökké választották (a sopron-bécsújhelyi vasút 1847-ben nyílt meg). 1847. február 23-án a POLITIKAI PROGRAMTÖREDÉKEK címu könyve jelet meg, a cenzor vonakodása ellenére. Ezt, mint Széchenyi mondotta, "a nemzet felvilágosítására" és "hazánk el nem romlott fiai számára" írta.

    Sopronhoz és Sopron megyéhez való kötodésének újabb momentuma, hogy 1847-ben jelöltette magát a Sopron megyei követválasztáson. Korteskedtek mellette, de agitáltak is ellene: "Mondván, úgyis helye van a felso táblán." Így nem sikerült mendátumot szereznie. Viszont október 18-án Moson megye országgyulési követté választotta.

    1848. március 15-17-én az országgyulés küldöttségével Bécsben tartózkodott, hogy átadja az udvarnak az országgyulés feliratát és elfogadtassa a benne foglalt követeléseket. Széchenyi nagy örömmel fogadta a vértelen forradalom gyozelmét, az uralkodó által szentesített polgári átalakulást, s maga is részt vállalt a Batthyányi-kormány munkájában mint közlekedés- és közmunkaügyi miniszter.

    Mivel a politikai vélemények nem lettek egyöntetuek, az elért eredmények nem voltak kielégítoek, világosak, újra aggodalmaskodni kezdett. Megírta cikkét a MI LESZ BELOLÜNK MAGYAROKBUL? címmel, amelyet a Pesti Hírlap és a Jelenkor közölt. Ebben kifejtette, hpgy bízik a nemzet jövojében, ha rendet tart és egyetérto marad.

    Július 5-én nyílt meg az elso népképviseleti országgyulés, itt Sopron megye nyéki kerületének képviselojeként vett részt. A képviseloházban többször felszólalt, szembefordulva a baloldal álláspontjával. Közben fokozódtak Bécs és a független Magyarország közötti ellentétek. Ez nagyon felizgatta Széchenyit, balsejtelmek gyötörték. Rossz érzését még fokozta, hogy július 18-án a Lánchíd szerelési munkálatai során lezuhant az utolsó láncszakasz; és Széchenyi hajóját a lánc kettétörte, o csak a partra kiúszva menthette meg életét. Augusztus 29-én Batthyányi és Deák Bécsbe ment azzal a megbízatással, hogy - a fegyveres összeütközés elhárítása céljából - messzemeno engedményeket ajánljanak fel az udvarnak. Bécsben azonban nem fogadták oket. Szeptember 3-án István foherceg éjjeli minisztertanácson ismertette az uralkodói leiratot, amelybol kitunik, hogy a bécsi kormánykörök nem hajlandók az ellentétek tárgalásos rendezésére.

    Ezt már nem bírta Széchenyi felzaklatott idegrendszere elviselni. Szellemi ereje összeroppant.

Szeptember 3., ezt írja naplójába...

"48 óra múlva minden lángokban áll! A legiszonyúbb hangulatban vagyok.
...Rettenetes lelkiösmeretfurdalások. ... Úgy érzem: átkozott vagyok!
Istenem, irgalmazz nekem!" (10)

    1848. szeptember 5-én orvosa kíséretében elhagyta Pestet. Útközben kísérletet tett az öngyilkosságra is. A döblingi elmegyógyintézetbe szállították.

    Felesége is Bécsben telepedett le ez év októberében. Sokáig nem találkozhattak. Széchenyi 1850 áprilisában látogatásra kijöhetett már az elmeosztályról, felkereste a családját, de ez nagyon feligatta. Többet nem hagyta el döblingi szobáit. 1853. júliusában eloször fogadta feleségének látogatását.

    Széchenyi tehát élete végéig Döblingben maradt saját lakrészében. Állapota azonban lassanként javult, késobb már annyira, hogy levelezéseket folytatott, látogatókat fogadott, velük politikáról is társaloghatott, és gazdasági ügyeit is maga vezethette. Késobb az íráshoz is visszatért: 1856-ban írta meg a SZERELEM, SZERETET címu rövid eszmefuttatását. Ezután az ÖNISMERET címu muvét írja, amelyben összefoglalta megfigyeléseit, gondolatait, a gyermeki tehetség fejlesztésérol, a testi nevelés fontosságáról és egyéb pedagógiai kérdésekrol. (11)

    Közben papírra vetette INTELMEI BÉLA FIÁHOZ címu gondolatait is. Mindezen írásokat félbeszakította a RÜCKBLICK (Visszapillantás) megjelenése. Ezt az önkényuralom korlátlan ura, Alexander Bach írta. A munka az o kormányzatát dicsoítette, és azt bizonygatta, hogy milyen boldoggá tette a Bach-rendszer Magyarországot. Széchenyit felháborította ez a könyv, és válaszul megírta a BLICK címu munkáját. ("Ein Blick auf den anonimen Rückblick" - Pillantás a névtelen visszapillantásra.) Ebben felháborodását, tehetetlen kereseruségét írta meg, Bach és rendszere ellen. A Blick 1859-ben jelent meg Londonban. Csak illegális úton jutottak el példányok az osztrák birodalom területére.

    Már a Blick megjelenése elott is volt egy kellemetlensége: HUNNIA címu muvét, amelyet 1835-ben írt, de csak 1858-ban nyomtattak ki, a budai rendorhatóság lefoglaltatta és betiltotta.

    1860 elején DISZHARMÓNIA ÉS VAKSÁG címu politikai tanulmányán dolgozott. Ez a munka a hattyúdala, félbe kellett hagynia, mert lakásán megjelent a bécsi rendorség. Március 3-án házkutatást tartottak nála, mindent feldúltak, iratait elkobozták. Széchenyi dacos iróniával viselte el ezt a keseru megpróbáltatást. Állítólag azt mondta a könyveit nézegeto rendortisztnek, hogy biztos lehet benne, miszeritn csak tiltott kiadványokat talál, hiszen amit szabad olvasni, azt nem érdemes. Néhány nappal késobb Thierry rendorminiszter közölte vele: "A tébolyda ezentól megszunt excellenciádra nézve asylum lenni." Ez megrázta Széchenyit. Telve volt félelemmel, hogy eroszakkal hurcolják el vagy titkon elteszik láb alól. Állapota egyre súlyosbodott az ismételt rendori zaklatások és a növekvo politikai kilátástalanság miatt.

    Hosszú hetek tépelodései után 1860. április 7-érol 8-ára virradó éjjel pisztollyal vetett véget életének.

    Temetése Cenken volt április 11-én. Ezen sok tekintélyes soproni polgár is részt vett. A soproni városi színház ez estén nem tartott eloadás.

    Ezt követoen április hónapban országszerte Széchenyi-gyászünnepségeket tartottak. A Magyar Tudományos Akadémia 30-án rendezett rekviemet.

    Sopron vármegye és a város büszke volt szülöttjére. 1897-ben Sopronban szobrot emeltek neki, amely az iránta érzett tiszteletet hirdeti.

    Széchenyi István életmuve idotálló. Gondolatai napjainkban is aktuálisak. A ma emberének is szólnak. Különösen fontos, hogy minden tettében abból indul ki, hogy o magyar, és a magyarságot fel kell emelni elmaradottságából. Ez sarkallta tevékenységében.

    Ami nem valósult meg elgondolásaiból, sem életében, sem azóta, az napjaink feladata.

    Példaként állhat elottünk mint ember is. Akaratereje, tudni akarása, állandó muvelodése, szorgalma, tettvágya csodálatra méltó. Követendo példa a mostani ifjúságnak, akiknek kezében van a jövendonk sorsa.

[az oldal tetejére] [vissza]