Széchenyi Felfedező Klub

Rendhagyó órák a Széchenyiben!


Szeretettel várjuk az általános iskola 7-8. évfolyamos diákjait, kedves szüleiket és az érdeklődőket a 2011 októberétől szerdánként, 15 órától játékosan komoly foglalkozásainkra. Szeretnénk, ha leendő tanulóink az órák alatt nemcsak tudományos érdekességekkel, hanem tanárainkkal és iskolánkkal is megismerkednének. Az előadásokat, melyekbe a diákok bármikor bekapcsolódhatnak, 2011. október 5-e és 2012. február 8-a között tartjuk iskolánk dísztermében.

Előadásaink:



2011. október 5. FÖLDRAJZ - Előadó: Simon György tanár úr
Akik a kertkapun túlra merészkedtek - Felfedezők nyomában a falu végétől Ausztráliáig - Interaktív előadás és játék

2011. október 12. BIOLÓGIA - Előadók: Dr. Somogyi Csilla, Bálint Diána és Ságvári Orsolya tanárnők
Mesél az őszi erdő - Színek, levelek, termések

2011. október 19. KÉMIA - Előadók: Kovátsné Stenger Mónika és Nagy Anna tanárnők
Szivárványos kémia
/Tanulókísérletek színes anyagokkal/

2011. október 26. TÖRTÉNELEM - Előadó: Robotka Csaba tanár úr
Állam-és írás, avagy az információ konzerválása

2011. november 9. BIOLÓGIA - Előadók: Dr. Somogyi Csilla, Bálint Diána és Ságvári Orsolya tanárnők
Árulkodó nyomok - lenyomatok , lábnyomok, különleges formák

2011. november 16. FÖLDRAJZ - Előadó: Simon György tanár úr
Az égbolt felfedezése - Utazás a Göncöl szekéren, csillagrendszereken át - Csillagászati földrajz


2011. november 23. TÖRTÉNELEM - Előadó: Kurányi Éva tanárnő
A lovagkor fényei és árnyai - apródsorból a császári trónusig

2011. november 30. KÉMIA - Előadók: Kovátsné Stenger Mónika és Nagy Anna tanárnők
Adventi gyertyaöntés
/A saját készítésű gyertyák hazavihetők!/

2011. december 7. DRÁMAJÁTÉK - Előadók: Kovácsné Bella Irén és Holpár Gabriella tanárnők
Karácsonyi drámajáték

2011. december 14. MAGYAR IRODALOM - Előadó: Greksza Tünde tanárnő
Borissza csárdaköltő vagy lánglelkű forradalmár?
Amit eddig nem tudtál Petőfi Sándorról!

2012. január 4. NÉPSZOKÁSOK - Előadók: Szentpáli Ágnes tanárnő és Simon György tanár úr
"Szép jel és szép csillag, szép napunk támad." A csillagozástól a betlehemi csillagokig: magyar népszokások, hiedelmek és babonák nyomában

2012. január 11. KÉMIA - Előadók: Belényessy Viktória tanárnő és Poór Attila tanár úr
A varázslatos kémia
/Látványos kémia kísérletek/

2012. január 18. FÖLDRAJZ - Előadó: Horváth Bernadett tanárnő
Európa képekben - Kalandozások Máltától Norvégiáig

2012. január 25. BIOLÓGIA - Előadók: Dr. Somogyi Csilla, Bálint Diána és Ságvári Orsolya tanárnők
Egyszer volt az ember - Az emberré válás története.
Az egészségről kicsit másképp!

2012. február 1. MŰVÉSZETEK - Előadó: Bazsóné Nagy Gabriella tanárnő
A Tűztorony lepelben - A soproni Tűztorony múltja és jelene.
Grafika készítése.

2012. február 8. PROJEKTZÁRÓ MEGLEPETÉS PARTY

Jelentkezés 2011. október 4-ig Nagy Judit igazgatóhelyettesnél, az 505-390-es telefonszámon, illetve az iroda@szig.sopron.hu e-mail címen.





Kurányi Éva

Kurányi Éva magyar nyelv és irodalom-történelem szakos középiskolai tanár. Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végezte. 1989 óta tanít, 2002-től a Széchenyi István Gimnázium tanára. 2007-ben a BME közoktatás-vezetői szakán szakvizsgázott. 2005-től a középszintű érettségi vizsgákon vizsgaelnök. Az emelt szintű érettségi vizsgákon magyar nyelv és irodalom és történelem tantárgyakból vizsgabizottsági elnök. A Magyar Történelmi Társaság és az Országos Széchenyi Kör tagja. Helyi és országos versenyek, művelődéstörténeti vetélkedők szervezője. Eredményes felkészítő munkája révén tanítványai sikerrel felvételiznek a felsőoktatásba.

Szentpáli Ágnes

Szentpáli Ágnes tanárnő 1988-ban végzett a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom szakon. 1998 óta a Széchenyi István Gimnázium tanára. 2005-től a középszintű érettségi vizsgán vizsgaelnök, az emelt szintű magyar nyelv és irodalom, illetve angol nyelv tantárgyi bizottságok elnöke. A Kutató Tanárok Országos Szövetségének tagja. 2009-ben a BME közoktatás-vezetői szakán szakvizsgázott. ECL típusú angol nyelvvizsgán vizsgáztató tanár.

Robotka Csaba

Robotka Csaba tanár úr harminc éve áll a katedrán. Ez idő alatt tanított a magyar közoktatás szinte minden iskolatípusában. 1982-ban diplomázott történelem-könyvtár szakon a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán. 1993-ban miniszteri dicséretben részesítette Andrásfalvy Bertalan miniszter úr. 1998-ban a Janus Pannonius Tudományegyetemen szerzett bölcsészdiplomát. 2001-től tanít a Széchenyi István Gimnáziumban. 2008-ben végezte el az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a társadalomismeret szakot, majd a következő évben tett pedagógus szakvizsgát.

Greksza Tünde

Greksza Tünde magyar nyelv és irodalom - történelem - társadalomismeret szakos középiskolai tanár, egyetemi tanulmányait Szegeden (JATE) és Budapesten (ELTE) végezte.1989 óta a Széchenyi István Gimnázium tanára. Pedagógus szakvizsgát tett 2004-ben. 2010-ben a Holokauszt Emlékközpont, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet által meghirdetett tananyagfejlesztő pályázaton fődíjban részesült. Tanítványai több országos versenyen díjat nyertek.

Kovácsné Bella Irén

középiskolai tanár. A Széchenyi Gimnázium német tagozatán érettségizett. Az egri főiskola magyar-történelem szakán és az ELTE magyar szakán diplomázott. A Nyugat-magyarországi Egyetemen szakvizsgát tett. Részt vett a szentesi Horváth Mihály Gimnázium 120 órás és a TISZK 30 órás drámapedagógiai továbbképzésén. Diákjai közül többen kiemelkedő eredményt értek el: Implom József középiskolai helyesírási versenyen országos 2. helyezés, József Attila versmondó verseny országos 5. hely (2005), Kazinczy-díj (2007), Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny országos döntőjének különdíja (2009).

Holpár Gabriella

Holpár Gabriella 1983-ban végzett a szegedi József Attila Tudományegyetem magyar-latin szakán. 1983-tól 1992-ig a soproni Berzsenyi Dániel Gimnáziumban tanított, majd a Széchenyi Gimnázium tanára lett. Az egyetem elvégzése után szerzett fontosabb képesítései: C kategóriás amatőr rendező, egészségfejlesztő mentálhigiénikus, iskolai drogkoordinátor, pedagógus szakvizsga. A magyar és a latin tanítása mellett volt osztályfőnök, diákszínpad-vezető, ifjúságvédelmi felelős, iskolai mentálhigiénikus, nevéhez kapcsolódik iskolánkban a fecsketábor, illetve az egészséghét bevezetése, szervezése. Részt vett a Múzsák tánca című regionális művelődéstörténeti tananyag kidolgozásában. Tanítványai az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati, illetve a Kazinczy szépkiejtési versenyben többször értek el országos helyezéseket.

Kovátsné Stenger Mónika

Kovátsné Stenger Mónika angol-matematika-kémia szakos tanár. Tanulmányait a Veszprémi Egyetemen és az ELTE-n végezte. Jelenleg az NYME Phd hallgatója. Angol drámaszakkört vezet az iskolában 2 éve, ahol színdarabokat tanít be a diákoknak angolul. Rendszeresen szervez kirándulásokat a bécsi Angol Színház előadásaira. Angoltanárként nyaranta nyelvi tábort szervez Angliába érdeklődő diákok számára. Kémiából is szakkört vezet, melynek tagjai érdekes tanulmányi kirándulásokat tesznek a bécsi Technikai Múzeumba, Természettudományi Múzeumba, a soproni Sörgyárba és Csokigyárba. Tanítványai bejutottak a Delta című TV műsor által szervezett országos kémia verseny döntőjébe és az 5. helyen végeztek.

Horváth Bernadett

Horváth Bernadett angol-földrajz szakos középiskolai tanár. A Pécsi Tudományegyetemen szerezte diplomáit, először angol, majd 2008-ban földrajz szakon. 2 éve él Sopronban. 2009-ig a barcsi Széchényi Ferenc Gimnáziumban tanított, a két tanítási nyelvű tagozaton földrajzot angolul. Természetföldrajzi jegyzetet írt Physical geography címmel. Az elmúlt tanévben több tanítványa is szép eredményt ért el, egyikük a Teleki Pál Földrajzversenyen megyei 3.helyezett, egy másik tanítványa pedig a MOZAIK Földrajzversenyen országos 5. helyezett lett.

Dr. Somogyi Ilona Csilla

Dr. Somogyi Ilona Csilla a középiskolai évek után tanulmányait a JATE biológia-kémia tanári szakán folytatta. Az egyetemi képzés végén TDK megyei első, ill. OTDK első helyezett lett. Ezután növénygenetikai és biotechnológiai mérnöki diplomát szerzett a gödöllői Agrártudományi Egyetemen. Ezen képzettség megszerzéséhez szükséges diplomadolgozatát doktori disszertációvá fejlesztette, s még abban az évben (1993) egyetemi doktori fokozatot kapott. Eleinte az Erdészeti és Faipari Egyetemen dolgozott, majd középiskolában folyamatosan és aktívan oktatott, s 2000 óta a Széchenyi István Gimnázium tanára. 2001 óta osztályfőnöki feladatokat is ellát. A 2005-ben elsőként bevezetett kétszintű érettségin már emelt szintű érettségi vizsgáztatási feltételeknek is eleget tett. Szakmai elkötelezettségét a komplex ökológiai, környezetvédelmi, környezeti nevelés továbbképzésen való részvétellel gazdagította, ill. a természettudományos projektmunkák nemzetközi továbbképzésén vett részt. Biológia, kémia megyei és országos versenyeken, ill. az OKTV-n számos diákja eredményesen szerepelt. Az emelt szintű biológia oktatásban 2005 óta folyamatosan részt vesz, sok diákot sikeresen készített fel a közép, ill. emelt szintű érettségire.

Bazsóné Nagy Gabriella

Bazsóné Nagy Gabriella 1981-ben diplomázott matematika-rajz szakon a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán.1981-ben a Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben kezdett tanítani. Mindig vonzódott a képzőművészethez, különösen a festészethez és a grafikához. 2009 augusztusától a Széchenyi István Gimnázium rajz- és vizuális kultúra, valamint mozgókép- és médiaismeret tanára. Megyei tanulmányi versenyeken, országosan meghirdetett pályázatokon tanítványaival eredményesen szerepelt, díjakat vehetett át. Számtalan kiállítást rendezett egykori tanárok, tanítványok és alkotó diákok munkáiból. Oktatási projektekről, módszerekről tanulmányai jelentek meg nyomtatásban. Rendszeresen részt vett művészeti alapozó kurzusokon, tanfolyamokon Győrben, Sopronban, Grazban, Hollabrunnban, Stoobban. A Pedagógiai Pályázat I. díját 1991-ben kapta. Több dicsérő oklevél tulajdonosa. Német középfokú C típusú nyelvvizsgával rendelkezik. 1986 óta a Soproni Képzőművészeti Társaság tagja. Kollektív kiállításokon szerepelt belföldön (Sopron, Győr, Szombathely, Pécs, Oroszlán, Budapest, Gödöllő) és külföldön (Ausztriában: Wien, Graz, Hollabrunn, Laa an der Thaa; Németországban: Bamberg, Kulmbach, Lichtenfeld; Franciaországban: Lempdaise; Szlovákiában: Pozsony; Romániában: Meggyes) Első önálló kiállítása 1996-ban, Sopronban, a Várkerület Galériában volt. A Soproni Képzőművészeti Társaság aktív tagja, baráti művészeti csoportjainak egyik kulturális programszervezője.

Simon György

Simon György földrajz szakos középiskolai tanár, geográfus. Tanulmányait Szegeden a József Attila Tudományegyetem Természettudományi Karán végezte. 1999 óta tanít, 2003-tól a Széchenyi István Gimnáziumban. 2006-ban a Budapesti Műszaki Egyetem közoktatás-vezetői szakán szakvizsgázott. Az elmúlt évek földrajzversenyein tanítványai 31 alkalommal jutottak országos, illetve nemzetközi döntőbe. Felkészítő munkája nyomán a földrajz a legnépszerűbb választható érettségi tantárgy lett iskolánkban. Eddig 21 tanítványa választotta a geográfus pályát. Kiváló oktatói tevékenységéért, a diákok tanulmányi versenyekre való eredményes felkészítő munkájáért, színvonalas bel-és külföldi tanulmányutak szervezéséért a Magyar Földrajzi Társaság Pro Geographia - díjjal tüntette ki 2006-ban. Középszintű érettségi vizsgákon vizsgaelnök. Az emelt szintű érettségi vizsgákon földrajz tantárgyból vizsgabizottsági elnök. A Sajó Károly Kárpát-medencei Környezetvédelmi Csapatverseny nemzetközi döntőjének zsűrielnöke. A Magyar Földrajzi Társaság és a Kutató Tanárok Országos Szövetségének tagja. 2010-ben a széchenyis diákok szavazata alapján elnyerte Az Év tanára címet.