Születés | Alapszabály | Felhívás a tagságra | Névsor | Programok, beszámolók


Alapszabály


A Társaság működésének jogi feltételeit Alapszabályba kell rögzíteni, ami cégbírósági jóváhagyás után válik hatályossá. A megalakítóknak ezt az okmányt hosszas egyeztetések közepette hozták tető alá, szerkezeti összeállítója Dr Arszin Miklós ügyvéd, a vezetőség titkára.

 

I. Alapszabály

A II. Vezetőség a Társaság működésében jelentős változtatásokat kívánt megvalósítani, melynek végrehajtásához az I. Alapszabály átdolgozására is szükség volt, amit Dr Szováti Szabolcs ügyvéd, a Vezetőség tagja - vezetőtársaival történt egyeztetéseken keresztül - átszerkesztett és cégbírósági jóváhagyásra benyújtott, engedélyeztett.

A Soproni Széchenyi István Gimnázium Öregdiák Társaság

ALAPSZABÁLYA

(módosításokkal egységes szerkezetben)


Alulírott alapító tagok jelen alapszabályban foglalt rendelkezéseknek megfelelően kívánjuk megalapítani a Soproni Széchenyi István Gimnázium Öregdiák Társaságot, figyelemmel az 1989. évi II. törvény és Polgári törvénykönyv vonatkozó törvényi szabályozására.

1.§.
Általános rendelkezések

1./ Az egyesület neve: Soproni Széchenyi István Gimnázium Öregdiák Társaság

2./ Az egyesület székhelye: 9400 Sopron, Templom u. 26.

3./ Az egyesület jogi személy.

2.§.
Az egyesület célja

A 2002. évben alapításának 150 éves évfordulóját ünneplő soproni Széchenyi István Gimnázium nemes hagyományainak ápolása; az iskolában végzett diákok összefogása, felkutatása; öregdiák találkozók szervezése, az öreg diákok és az iskola kapcsolatának elmélyítése; a nehéz anyagi körülmények között élő öregdiákok segítése; továbbá az iskola és az iskolában tanuló diákok anyagi támogatása.

Az egyesület ezen céljai elérésének érdekében a Széchenyi István Gimnáziummal együttműködve közreműködik az iskolai ünnepségek megszervezésében, az iskolával, illetve az iskola névadójával kapcsolatos konferenciákat, szemináriumokat szervez, kiadványokat publikál; nyilvántartást vezet az iskola öregdiákjairól és azok számára rendszeres találkozókat szervez, továbbá lehetőségeihez mérten anyagi segítséget nyújt az iskolának fejlesztési, bővítési elképzelései megvalósításához, illetve anyagi támogatásban részesíti az arra rászoruló jó tanulmányi eredményt elérő diákokat.

3.§.
A tagsági viszonnyal kapcsolatos rendelkezések

1./ Az egyesületnek lehetnek rendes tagjai, örökös tagjai, tiszteletbeli tagjai és pártoló tagjai.

2./ Az egyesület teljes jogú rendes tagja lehet minden olyan természetes személy, aki a belépési nyilatkozat aláírásnak napját megelőzően sikeres érettségi vizsgát tett a soproni Széchenyi István Gimnáziumban, az esedékes tagdíjat befizette és a belépési nyilatkozat aláírásával vállalja, hogy tevékenyen részt vesz az egyesület munkájában, célkitűzéseit támogatja, alapszabályát elfogadja.

3./ Az egyesületbe jelentkezőnek belépési nyilatkozatot kell kitöltenie, és az aláírt nyilatkozatát el kell juttatnia az egyesület elnökéhez. A nyilatkozat megérkezése után 30 napon belül az elnökség dönt a felvételről. Ha az új tag felvételét az elnökség elutasítja, akkor a belépni szándékozó kérelmére a közgyűlés dönthet a felvételéről.

4./ Az egyesület örökös tagja lehet az a személy, aki legalább 50 éve érettségi vizsgát tett a soproni Széchenyi István Gimnáziumban és minimum 5 évig folyamatosan tagja volt az egyesületnek. Az örökös tag jogai és kötelezettségei megegyeznek a rendes tagságra vonatkozó és a jelen alapszabályban megállapított jogokkal és kötelezettségekkel, továbbá a tagsági jogviszony keletkezésének és megszűnésének esetei és eljárási rendje is megegyezik a rendes tagsági jogviszony keletkezésének szabályozásával, annak kivételével, hogy az elnökségnek joga van az örökös tagsági viszony létesítését kérő tag esetében mérlegelnie annak pályafutását, életútját, illetve az iskola iránti elkötelezettségét és ennek alapján döntenie a belépési kérelemről. Az örökös taggá nyilvánított személynek tagdíjfizetési kötelezettsége nincsen. Az örökös tagság kizárólag az Egyesület megszűnésével szűnik meg.

5./ Az egyesület tiszteletbeli tagja lehet az a személy, különleges és kiemelkedő tevékenységével, elsősorban erkölcsileg támogatja az egyesületet.
A tiszteletbeli tagsági viszony az elnökség felkérése alapján, annak elfogadásával jön létre.
A tiszteletbeli tag állandó meghívottja az egyesület közgyűlési ülésének, szavazati jog nélkül.
A tiszteletbeli tagnak nincs tagdíjfizetési kötelezettsége.
A tiszteletbeli tagsági viszony megszűnése:

  1. a tag halálával
  2. kilépéssel

6./ Az egyesület pártoló tagja lehet minden olyan személy, aki erkölcsi és anyagi támogatásával vállalja az egyesület célkitűzéseinek megvalósítását.
A pártoló tag által fizetendő anyagi támogatás legkisebb mértéke a mindenkori éves egyesületi tagdíj, melynek megfizetésére vonatkozó kötelezettségek megegyeznek a rendes tagságra vonatkozó szabályozással.
A pártoló tagsági viszony keletkezésének eljárási rendje megegyezik a jelen alapszabályban megállapított rendes tagsági viszony eljárási rendjével, azzal az eltéréssel, hogy a pártoló tagsági viszony keletkezésének nem feltétele a Széchenyi István Gimnáziumban letett érettségi vizsga, illetve annak időpontjával kapcsolatos korlátozások sem vonatkoznak a kérelmezőre.
A pártoló tag javaslatokat és észrevételeket tehet az egyesület működésével kapcsolatban, állandó meghívottja az egyesület közgyűlési ülésének - szavazati jog nélkül, illetve részesülhet az egyesület által nyújtott kedvezményekben.

A pártoló tagsági viszony megszűnése:

  1. a tag halálával
  2. kilépéssel
  3. kizárással felügyelő bizottság döntése alapján, ha a pártoló tagságra a tag méltatlanná válik
  4. törléssel, a tagdíjnak megfelelő minimális támogatás egy évet meghaladó idejű nem fizetése esetén az elnökség döntése alapján

7./ Az egyesület tagjairól az elnökség nyilvántartást vezet.

8./ Az egyesület teljes jogú rendes tagjait egyenlő jogok és kötelezettségek illetik meg, illetve terhelik.

Az egyesület rendes tagjának joga

  1. a közgyűlésen részt venni, véleményt nyilvánítani és javaslatot tenni az egyesületet érintő bármely kérdésben
  2. részt venni az egyesület tevékenységében, rendezvényein
  3. részesülni az egyesület által nyújtott kedvezményekben
  4. az ügyintéző és képviseleti szerv tagjainak és tisztségviselőinek megválasztásában való részvétel
  5. a tisztségekre történő megválaszthatóság

Az egyesület rendes tagjának kötelezettsége

  1. az alapszabály betartása
  2. a vezető szervek határozatainak végrehajtása
  3. a tagsági díj fizetése

9./ A tagsági viszony megszűnése

  1. a tag halálával
  2. törléssel, a tagdíj egy évet meghaladó idejű nem fizetése esetén az elnökség döntése alapján
  3. kilépéssel
  4. a felügyelő bizottság fegyelmi döntése alapján kizárással

A tag kilépési szándékát az elnökség jelentheti be.

A tagsági viszony megszűnése esetén az elnökség a tagot a nyilvántartásból törli.

4.§.
Az egyesület szervezete

1./ Közgyűlés
2./ Elnökség
3./ Felügyelő Bizottság

Közgyűlés

Az egyesület legfőbb szerve a közgyűlés, amely a tagok összességéből áll. A közgyűlést az egyesület elnöke vezeti. A közgyűlés ülései nyilvánosak.
A közgyűlést szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal, minden év június hó első vasárnapjára kell összehívni. Az összehívásra az elnök jogosult. A meghívót a tagok részére a közgyűlés napját megelőzően 15 nappal kell kézbesíteni. A meghívónak tartalmaznia kell a közgyűlés idejét, napirendjét és helyét.
A tagok egyharmada vagy a az elnökség az ok és a cél megjelölésével kezdeményezheti az elnöknél a közgyűlés összehívását. Ilyen esetekben az elnök 15 napon belül köteles intézkedni a közgyűlés összehívásáról az előbbiekben meghatározott eljárás szerint.
A közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok 50%-a plusz egy fő legalább jelen van.
Amennyiben a közgyűlést annak határozatképtelensége miatt kell elhalasztani, a megismételt közgyűlést az egyesület elnöke hívja össze az elmaradt közgyűlés napjától számított 8 napon belül, akként, hogy a megismételt közgyűlésre a meghívót a napirendi pontok közlésével legalább 15 nappal korábban kell megküldeni a megismételt közgyűlés időpontjához képest. A határozatképtelenség miatt összehívott közgyűlés az eredeti napirendi pontok tárgykörében a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes. Ezen körülményeket és következményeket az eredeti közgyűlésre szóló meghívóban rögzíteni kell.

A közgyűlés a tisztségviselőket titkos szavazással választja. Minden más kérdésben nyílt szavazással dönt, de 10 tag együttes kérése esetén a közgyűlést vezető elnök köteles titkos szavazást elrendelni. A határozatot egyszerű szótöbbséggel hozza a közgyűlés. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

  1. az egyesület megalakulásnak, feloszlásának valamint más egyesülettel való egyesülésének kimondása
  2. az elnökség és a felügyelő bizottság tevékenységéről szóló évi beszámoló jóváhagyása
  3. az alapszabály megállapítása és módosítása
  4. az elnökség tagjainak és az elnöknek, a felügyelő bizottság elnökének és tagjainak öt évre történő megválasztása
  5. a gazdálkodásról szóló beszámoló elfogadása

Minősített többség szükséges:
(az egyesület nyilvántartásba vett szavazati joggal rendelkező tagjai szavazatának 50%-a plusz egy szavazat tekintendő minősített többségnek)

  1. az alapszabály elfogadásához és módosításához
  2. a tisztségviselők megválasztásához
  3. a felügyelő bizottság fegyelmi határozatának másodfokú elbírálásához
  4. az egyesület feloszlásának kimondásához
  5. az egyesület megalakításának kimondásához
  6. az örökös tagsági viszony megszűnésének kimondásához

A közgyűlésen az elhangzottak lényegét rögzítő jegyzőkönyvet kell készíteni., amit az elnök és egy tag ír alá. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a döntések tartalmát, időpontját, a döntés időbeli hatályát, a döntést támogatók és az ellenzők számarányát is.

Elnökség

Az elnökség kilenc tagból áll. Az elnökség összetétele:

elnök,
alelnök,
gazdasági vezető,
továbbá hat elnökségi tag

Az egyesület örökös elnöke Szamosy Gyula.

Az elnökségi ülések állandó meghívottja - szavazati jog nélkül - a soproni Széchenyi István Gimnázium mindenkori igazgatója.
Az elnökség tagjait a közgyűlés öt évi időtartamra választja meg.

Az elnökség a közgyűlések közötti időben irányítja az egyesület tevékenységét, döntésre jogosult az egyesület működését érintő valamennyi kérdésben, kivéve azokaz az ügyeket, amelyek az egyesület közgyűlésének vagy az egyesület szervének a hatáskörébe tartoznak.

Az elnökség feladata különösen:

  1. az egyesület tevékenységének irányítása
  2. a közgyűlés előkészítése
  3. az egyesület költségvetésének a kidolgozása
  4. az egyesület költségvetésének a megállapítása
  5. az éves gazdálkodásról szóló jelentés benyújtása a közgyűlésnek
  6. dönt a tagdíj évenkénti meghatározásáról
  7. a tagdíj befizetésével 30 napon túli késedelembe esett tag írásbeli felszólítása a tagdíj befizetésre, illetve egy éven túli tagdíjtartozás esetén a tag tagsági viszonyának megszüntetése
  8. dönt a tagok felvételről
  9. munkaszerződést köt az egyesület alkalmazottaival
  10. gyakorolja a munkáltató jogokat, mely jogok gyakorlását az egyesület elnökére átruházhatja.

Az elnökség szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal rendes ülést tart.
Az elnökség ülését az elnök hívja össze és vezeti. Az elnökség üléseit írásban kell összehívni. A meghívó levelet - mely tartalmazza az ülés helyét, napirendjét és a szükséges tájékoztató anyagokat - a meghívottakhoz 15 nappal az ülés tervezett időpontja előtt kell eljuttatni. Az elnökség akkor határozatképes, ha az elnökség öt tagja jelen van. Az elnökség döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza.

Amennyiben az ülés nem volt határozatképes, 15 napon belül azt meg kell ismételni. A megismételt elnökségi ülés is csak akkor határozatképes, ha azon öt tag jelen van.
Az elnökség üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni, amit az elnök ír alá. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az elnökség döntéseinek tartalmát, időpontját, a döntés időbeli hatályát, a döntést támogatók és ellenzők számarányát is.

Az elnök feladatat különösen:

  1. képviseli az egyesületet
  2. összehívja a közgyűlést és az elnökségi üléseket és azokon elnököl
  3. biztosítja az egyesület szerveinek törvényes és szabályszerű működését
  4. gyakorolja az aláírási és - a költségvetési keretei között - az utalványozási jogkört
  5. eljár az elnökég által ráruházott jogkörökben

Az alelnök feladata különösen:

  1. segíti az elnököt a feladatai ellátásában
  2. az egyesület elnökének akadályoztatása esetén - az elnök megbízása alapján - ellátja az elnöki teendőket
  3. az egyesület elnökének tartós akadályoztatása esetében (ha erről külön elnökségi határozat rendelkezik), ügyvezető elnökként ellátja az elnök feladatait és gyakorolja az elnök jogait

A gazdasági vezető feladata különösen:

  1. a gazdálkodás törvényes és alapszabályszerű működésének biztosítása
  2. a pénz és anyagkezelés, bizonylati fegyelem betartása
  3. egyesület költségvetésének az előkészítése

Felügyelő Bizottság

A felügyelő bizottság a közgyűlés által öt évre választott 3 fős testület, mely elnökből és két tagból áll. A felügyelő bizottsági tagok újraválaszthatók és bármikor visszahívhatók.

A felügyelő bizottság ellenőrzi az egyesület működését, vezetését, illetve fegyelmi szabályzat kidolgozása és elfogadása, valamint fegyelmi eljárás lefolytatása útján fegyelmi jogkört is gyakorol. A fegyelmi szabályzatot a közgyűlés hagyja jóvá.

E tevékenységek gyakorlása érdekében az egyesület vezető tisztségviselőjétől és alkalmazottaitól jelentést, vagy felvilágosítást kérhet, az egyesület könyveibe és irataiba betekinthet, azt megvizsgálhatja, illetve szakértőkkel megvizsgáltathatja, így a felügyelő bizottság az egyesület gazdasági ellenőrzését végző szerv.

Az elnökség tagja nem lehet a felügyelő bizottság tagja.

A felügyelő bizottság szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal, az évi rendes közgyűlést legalább 30 nappal megelőző időpontban rendes ülést tart.

A bizottság ülését az elnök hívja össze és vezeti. A bizottság ülései írásban kell összehívni. A meghívó levelet - mely tartalmazza az ülés helyét, időpontját, napirendjét és a szükséges tájékoztató anyagokat - a meghívottakhoz 15 nappal az ülés tervezett időpontja előtt kell eljuttatni. A bizottság akkor határozatképes, ha annak minden tagja jelen van. A bizottság döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza. Amennyiben az ülés nem volt határozatképes, 15 napon belül azt meg kell ismételni. A megismételt ülés is csak akkor határozatképes, ha azon minden tag jelen van.

A bizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni, amit az elnök ír alá. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a bizottság döntéseinek tartalmát, időpontját, a döntés időbeli hatályát, a döntést támogatók és ellenzők számarányát is.

A felügyelő bizottság tagjai személyesen kötelesek eljárni, képviseletnek nincs helye. A felügyelő bizottság tagját e minőségben a közgyűlés nem utasíthatja. A felügyelő bizottság ügyrendjét maga állapítja meg, melyet a közgyűlés hagy jóvá.

A felügyelő bizottság ülésének összehívását - az ok és a cél megjelölésével - a felügyelő bizottság bármely tagja írásban kérheti az elnöktől, aki a kérelem kézhezvételétől számított 8 napon belül köteles intézkedni a felügyelő bizottság ülésének 30 napon belüli időpontra történő összehívásáról. Ha az elnök a kérelemnek nem tesz eleget, a tag maga jogosult az ülés összehívására.

A felügyelő bizottság elnöke feladata különösen:

  1. összehívja és vezeti a bizottság üléseit
  2. gondoskodik az ülés jegyzőkönyvének vezetéséről
  3. kezdeményezi a közgyűlés döntéseit
  4. előterjeszti a bizottság jelentését az egyesület működéséről.

5.§.
Az egyesület jogképessége és képviselete

Az elnök jogosult az egyesület képviseletére, aki önállóan és korlátozás nélkül jár el, ennek megfelelően jegyzi az egyesületet a címpéldány szerint.
A bankszámla felett az elnök, alelnök és a gazdasági vezető közül kettő együttesen jogosult rendelkezni.

6.§.
Az egyesület gazdálkodása

Az egyesület bevételei:

  1. a tagok által fizetett tagdíj
  2. támogatások, bel- és külföldi természetes és jogi személyek befizetései
  3. rendezvények bevételei
  4. az egyesület célkitűzéseinek megfelelő eredményes pályázatok díjai
  5. egyéb bevételek

A tagdíj mértéke és befizetésének módja, határideje:

A tagdíj mindenkori éves mértékét az elnökség határozza meg, azzal, hogy az éves tagdíj mértéke az egyesület alapításának évében 3.000,- Ft.

A tárgyévre vonatkozó éves tagdíjat a következő rendes közgyűlés napjáig (minden év június első vasárnapjáig) kötelesek a tagok befizetni.

Az egyesület hitelt nem vehet fel, befektetési tevékenységet nem folytathat.
Az egyesület pénzeszközeit pénzintézetnél nyitott számlán tartja.
Az egyesület kizárólag az alapszabályban meghatározott célok megvalósítása érdekében folytathat vállalkozási tevékenységet.
Az egyesület a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel és azt jelen alapszabályban meghatározott tevékenységére fordítja.
Az egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik.

Az egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel, a tagok az egyesület kötelezettségeiért a tagdíj befizetéséig vállalnak felelősséget, saját vagyonukkal nem felelnek.

Az egyesület megszűnése esetén a vagyonáról, annak sorsáról az egyesület közgyűlése dönt.

7.§.
Az egyesület megszűnése

Az egyesület megszűnik, ha:

  1. feloszlását a közgyűlés 2/3-os szótöbbséggel kimondja
  2. a bíróság feloszlatja
  3. már egyesülettel egyesül
  4. a bíróság az egyesület megszűnését megállapítja

8.§.
Záró rendelkezések

A választott tisztségviselők javadalmazás nélkül végzik tevékenységüket.
Az egyesület határozatlan időre alakul.
Az egyesület politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
Az egyesület a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság nyilvántartásba vételével jön létre.
A jelen Alapszabály a 2005. július 03. napján megtartott közgyűlési döntésekre tekintettel került módosításra, így a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalásra.

Sopron, 2005. július 03.
[az oldal tetejére]